Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı AçıklamamSevgili Dostlarım,
Öncelikle buraya kadar gelerek beni onurlandırdığınız için sizlere yürekten teşekkür ediyorum.
Bugün 1 Eylül Dünya Barış Günü. Ömrünü barışa ve kardeşliğe adamış birisi olarak böylesine anlamlı bir günde, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığımı açıklayarak güçlü bir mesaj vermek istedim.
Mersin kendi kendine yetebilen, hatta Türkiye’yi besleyen iller arasındadır.
Çalışkan Mersin Halkı üretim yaparak, vergi tahakkukunda 81 il içinde daima ilk 6 içinde olmuştur.
Dürüst Mersin Halkı kazandığının vergisini ödeyerek, vergi tahsilatı bakımından da 81 il içinde yine hep ilk 6 içinde yer almıştır.
Ancak Mersin’e yapılan yatırımlara baktığımızda maalesef Mersin, bırakın ilk 6’yı ilk 25 içinde bile kendine yer bulamamaktadır.
Bizler belediye hizmetlerimiz yanında Mersin’de üretimimizi daha da artıracağız ancak hakkımız olan yatırımların da mutlaka peşine düşeceğiz.

MERSİN İÇİN DEĞİŞİM ÇOK GÜZEL OLACAK
Mersin tarım, ticaret, sanayi, lojistik ve turizm alanlarında Türkiye’nin gözbebeği olmaya en uygun kenttir. Ancak bunun için vizyon sahibi, çalışkan ve dürüst yöneticilere ihtiyaç vardır.
Mersin’in bu muhteşem potansiyeli harekete geçirilmeli, verimli projelerle Mersin halkının geliri ve refahı artırılmalıdır. Bununla birlikte yüzyıllardır birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kadim coğrafya hala birçok kültürün iç içe yaşadığı, birbirine saygı duyduğu bir yapıya sahiptir.
Huzurun, kardeşliğin ve zenginliğin harmanlandığı bir ortamda Barış Kenti Mersin’i yaratmak yereldeki bütün paydaşların sorumluluğundadır.
Gözlerde umut, yüzlerde tebessüm ve kalplerde huzur yaratmak en büyük dileğimdir.
Mersin’de hayal ettiğimiz değişimi ve gelişimi ancak ve sadece sizinle birlikte yapabiliriz.

MERSİN BİR DÜNYA KENTİ OLACAK
Mersin’in dünya kenti olması için eksik olan tek şey bunu amaç edinmiş olan yöneticilerdir. Mersin’i dünya kenti yapacak en kısa yol ise turizmdir. Bizim turizmden anladığımız “her şey dâhil” tatil sistemi değildir.
Mersin’in kongre, inanç, spor, gastronomi, tarih ve kruvaziyer turizmi ile kalkınacağına inanıyoruz.
Torosların eteğine yapılacak olan büyük bir kongre ve fuar alanıyla Mersin’i bir cazibe merkezi haline getirmek ve binlerce kişiyi Mersin’de ağırlamak mümkündür.
Denizi ve yaylalarına ek olarak,
Anamur’da Anemurium, Mamure Kalesi,
Bozyazı’da Softa Kalesi, Toslaklar Koyu,
Gülnar’da Meydancık Kalesi, Zeynel Abidin Türbesi,
Aydıncık’ta Aynalıgöl Mağarası,
Silifke’de Cennet Cehennem Mağaraları, Uzuncaburç, Göksu Deltası
Mut’ta Alahan Manastırı, Mut Kalesi, Yerköprü Şelalesi,
Erdemli’de Kanlıdivane, Kızkalesi,
Tarsus’ta St.Paulus Kuyusu, Eshab-ı Kehf, Kleopatra Kapısı,
Çamlıyayla’da Cehennem Deresi,
Akdeniz’de Atatürk Evi, Kent Müzesi,
Yenişehir’de Hz. Mikdat Camii, Mersin Arkeoloji ve Deniz Müzeleri,
Mezitli’de Soli Pompeipolis,
Toroslar’da Yumuktepe ve Gözne Kalesi
Ve daha pek çok tarihi ve turistik mekân turistlerin gözlerini kamaştıracak.
Bu şekildeki bir turizm anlayışıyla tarım, ticaret, sanayi ve lojistik alanlarında çalışanların yanı sıra küçük esnaf ve ev kadınlarının da kalkınacağı aşikârdır. Başta Avrupa ve Ortadoğu şehirleri olmak üzere, dünya kentleriyle kuracağımız sıcak ilişkilerle, Güzel Mersinimizi dünyaya tanıtıp turistlerin buraya gelmelerini sağlayacağız.
Denizin yanı sıra başta Müftü Deresi ve Göksu olmak üzere akarsularımızı da turizme kazandıracağız.

MERSİN TARIM ÜRÜNLERİ TÜM DÜNYAYA TANITILACAK
Anamur Muzu, Silifke Çileği, Mut Kaysısı ve Zeytini, Gülnar Elması, Mezitli Şeftalisi, Tarsus Üzümü, Akdeniz’in sebzeleri, turunçgilleri ve diğer tarımsal ürünler festivallerle tüm dünyaya tanıtılacak ve çiftçilerimiz desteklenecektir.
Tarım ürünleri için kooperatifler kurarak üreticilerimizin yanında olacağız.

MERSİN’İN ULAŞIMLA İLGİLİ SORUNLARI ANCAK SOSYAL DEMOKRAT BİR ANLAYIŞLA ÇÖZÜLÜR
Adeta yılan hikâyesine dönen hafif raylı sistem ancak halkçı bir anlayışla hayata geçirilebilir. Buna ek olarak metrobüs taşımacılığı kentin topu taşıma ve trafik sorunlarını çözecektir. Mersin’in ulaşım ve otopark sorunu ancak güçlü ve vizyoner bir yönetim anlayışı ile çözülebilir.

MERSİN DOĞAYLA BARIŞIK OLACAK
Mersin bizlere çocuklarımızın emanetidir. Bu emaneti onlara daha güzel bir şekilde iade edeceğiz. Bunun için başta nükleer santral ve balık çiftlikleri olmak üzere çevreye ve çocuklarımıza zarar verecek olan her şeyle, bilimsel gerçekler ışığında bütün gücümüzle mücadele edeceğiz.
Mersin’e verilmiş bir hediye olan güneşin enerjisinden sonuna kadar yararlanacağız. Güneş Enerjisi Kooperatifleri kurarak temiz enerji kullanımına öncülük edeceğiz.

MERSİN ORTADOĞU’NUN SAĞLIK ÜSSÜ OLACAK
Mersin ve çevresinde bulunan özel ve kamusal sağlık tesisleri, donanımlı sağlık çalışanları ile dünya çapında sağlık hizmeti vermektedir.
Bu birikimimden başta komşularımız olmak üzere tüm ülkelerin yararlanmasını sağlanacaktır. Mersin ülkemizde bu işin öncüsü olacaktır.

İSTİHDAM
Mersin’de her geçen gün artan işsizlik, bahsettiğimiz üretim projeleriyle azaltılacaktır. Üreten bir Mersin’de işsizlik sorunu ortadan kalkacaktır.

ORTAK AKILLA DAVRANILDIĞINDA MERSİN KAZANIR
Mersin tam bir Türkiye karmasıdır. Her rengin ve her tınının buluştuğu bir merkezdir. Ortak akılla davranmanın en gerekli olduğu yerlerden birisi Mersin’dir. Yapacağımız bütün işler ortak akılla planlanacaktır.
Ortak aklımız; Mersinimizin üniversiteleri, muhtarlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, meslek odalarımız, kooperatiflerimiz, kanaat önderlerimiz, belediyelerimiz, bürokratlarımız, eski yeni tüm yöneticilerimiz, yönetmeye dair fikri olanlar ve Mersin’de yaşayan gençler, kadınlar yani kısaca halkımızdır.
Mersin’i birlikte yöneteceğiz.

KAYNAKLARIMIZ
Sadece bir kısmına ve kısaca değindiğimiz projelerimizin hayta geçirilmesinde belediyemizin öz kaynakları ve genel bütçe desteği yanı sıra, Avrupa Birliği ve diğer uluslar arası fonlardan, teşvik ve hibelerden yararlanacağız.
Ayrıca girişimcilerin desteklenmesi ile Mersin’in öz gücünden de faydalanacağız.

MERSİN’İN AYTUĞ HOCASI VAR!
Mersin’e hekim, öğretim üyesi, Tabip Odası Başkanı, Üniversite Hastanesi Başhekimi, Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı, Yüksekokul Kurucu Müdürü, çeşitli sağlık merkezleri kurucu müdürü, anabilim/bilim dalı başkanı ve 3 dönem Milletvekili olarak hizmet ettikten sonra, CHP Parti Okulu kuruculuğu yapmamın da etkisiyle başta gençler olmak üzere Mersinliler bana “Aytuğ Hoca” diye hitap ederek beni onurlandırdılar.
Ülkemin kaynaklarını kullanarak ve sizlerin sayesinde elde ettiğim bilgi ve deneyimlerimi Mersin için kullanmaya devam etmek üzere Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istiyorum.
Sizlerle birlikte başaracağımıza hiç şüphem yoktur.
Siyasete başlarken duygularımı anlatan ve benim için halen geçerliğini koruyan Cahit Sıtkı Tarancı’ya ait şu şiirle sözlerimi bitirmek istiyorum:

MEMLEKET İSTERİM
Memleket isterim
Gök mavi, dal yeşil, tarla sarı olsun;
Kuşların çiçeklerin diyarı olsun.

Memleket isterim
Ne başta dert, ne gönülde hasret olsun;
Kardeş kavgasına bir nihayet olsun.

Memleket isterim
Ne zengin fakir, ne sen ben farkı olsun;
Kış günü herkesin evi barkı olsun.

Memleket isterim
Yaşamak, sevmek gibi gönülden olsun;
Olursa bir şikâyet ölümden olsun.INSTAGRAM'DA TAKİP EDİN @aytug_atici